Canisterapie

Co je canisterapie?

Canisterapie je pomocná terapie, kde se využívá pozitivního působení psa ke zlepšení zdravotního stavu klienta. Je vhodnou součástí pro zlepšení postižení: mentálního, tělesného, smyslového, autismu, epilepsie, v logopedii, psychologii, psychiatrii, geriatrii - a to jak doma, tak v ústavech.
Toto je jen výčet dosud uplatňovaných oblastí, kde je možno psa - canisterapeuta použít. Samozřejmě, že u jednotlivých oblastí následují specifika podle závažnosti onemocnění, věku klienta, prostředí a přístupnosti.


 

Sára - canisterapie

Sára je všestranná fena, canisterapeutické zkoušky složila poprvé v létě r.2005, protože tuto práci mohou pejsci větších plemen dělat až od věku jeden a půl roku. Jak říkají stanovy našeho sdružení, zkoušky se musí vždy po třech letech opakovat, proto si je Sára zopakovala v dubnu 2008, na stejných zkouškách, kde byli zkoušeni i její dva synci Alánek a Beník. Všichni absolvovali s plným počtem bodů + další body navíc, za vstřícnost. Měli jsme z nich velkou radost. Poslední zkoušky Sára absolvovala v roce 2011, kde opět dostala plný počet bodů + body za vstřícnost. Navíc dostala doživotní certifikát, na což jsme velmi pyšní. Znamená to, že je ve svém věku už velmi zkušená a spolehlivá terapeutka, která už žádné zkoušky dělat nemusí.
V době největší canis. aktivity jsme měli čtyři „kontaktní místa". Jezdili jsme ke klientům do jedné léčebny dlouhodobě nemocných, pak za dětmi do jedné MŠ a taky jsme navštěvovali tříletou postiženou holčičku a jedenáctiletého chlapce s autismem. Na naše návštěvy se klienti těšili, zlepšovalo jim to náladu a dívali se na svět mnohem veseleji. Povídali si se mnou i se Sárou, takže to byla zčásti psychoterapie a zčásti socioterapie. Někteří klienti nechtěli s nikým komunikovat, dokud jsme k nim nezačali chodit s pejskem.
Momentálně máme se Sárinkou práci v jedné brněnské MŠ a další plány do budoucna. Přímo v naší obci bychom chtěli nabídnout své služby dětem i seniorům a pokud bude zájem, můžeme opět začít s návštěvami individuálních klientů.

Práce se seniory:


 

Práce na propagaci canisterapie:

Zúčastňujeme se různých veřejných akcí, kde se canisterapie prezentuje, např. Bambiriáda v brněnském parku Lužánky. Tam byla vždycky spousta dětí, které Sára miluje, všichni si to spolu krásně užíli, hráli si, mazlili se a dováděli. Byly tam ukázky různých druhů terapie a dětem se od nás vůbec nechtělo. Zúčastnili jsme se i prezentace canisterapie na dětském dni v Kynologickém klubu v Tišnově, kromě toho už jsme pomohli několika studentům pedagogické fakulty, kteří si jako téma diplomové práce zvolili právě canisterapii. V rámci naší výcvikové školy jsme pomohli vycvičit už několik pejsků pro tuto zajímavou činnost. Někteří složili i zkoušky, jiní bez zkoušek pomáhají doma svým rodinám. Se všemi jsme stále v kontaktu a pomáháme jim.

Práce s dětmi: